विद्यार्थीको चाहाना के ?

  •   
  •  

रणबहादुर खड्का

नेपाली विद्यार्थीहरू अन्य कुनै पनि देशका विद्यार्थीहरू जस्तै विभिन्न आवश्यकताहरू छन् । जुन तिनीहरूको व्यक्तिगत लक्ष्य, आकांक्षा र परिस्थितिहरूमा आधारित हुन सक्छ।

१, गुणस्तर शिक्षा ?
नेपाली विद्यार्थीहरू सामान्यतया उच्च गुणस्तरको शिक्षामा पहुँच चाहन्छन् जसले उनीहरूलाई छनोट गरेको क्यारियरको लागि आवश्यक ज्ञान र सीपहरू प्रदान गर्दछ। तिनीहरू त्यस्ता शैक्षिक संस्थाहरू खोज्छन् जसले बलियो शैक्षिक कार्यक्रमहरू र अनुभवी संकायहरू पढाउने गर्द्छन ।

२, सस्तो शिक्षा ?
धेरै नेपाली विद्यार्थीहरू मध्यम वर्गीय पृष्ठभूमिबाट आउँछन्, त्यसैले किफायतीता र सस्तो शिक्षा एक महत्त्वपूर्ण चिन्ता हो। तिनीहरू प्रायः छात्रवृत्ति, आर्थिक सहायता, वा उचित मूल्यको शैक्षिक विकल्पहरू खोज्छन् आफ्नो परिवारमा आर्थिक बोझ कम गर्न तथा सर्भसुलभ शुल्कमा शिक्षा लिन ।

३। अन्तर्राष्ट्रिय एक्सपोजर स् बढ्दो संख्यामा नेपाली विद्यार्थीहरू विदेशमा विभिन्न संस्कृति, शिक्षण विधि र परिप्रेक्ष्यमा जानको लागि अध्ययन गर्न चाहन्छन्। यो अन्तर्राष्ट्रिय अनुभवले उनीहरूको व्यक्तिगत र व्यावसायिक वृद्धि बढाउन सक्छ। त्यसकारण उनिहरु बिदेशमा पनि काम लाग्ने खालको शिक्षा लिन चाहान्छ्न ।

४, क्यारियर अवसरहरू ?
नेपाली विद्यार्थीहरू प्रायः शिक्षाको चाहना त्यस्तो राख्छन् जसले करियरको आशाजनक सम्भावनाहरू निम्त्याउँछ। उनीहरू नेपाल भित्र र विदेशमा राम्रो रोजगारीका अवसरहरू सुरक्षित गर्न राम्रोसँग तयार हुन चाहन्छन्।

५, अनुसन्धानका अवसरहरूस् केही विद्यार्थीहरू अनुसन्धान र नवप्रवर्तनमा संलग्न हुन इच्छुक हुन छन्। तिनीहरू यस्तो शैक्षिक संस्थाहरू खोज्छन् जसले अनुसन्धान सुविधाहरू, सल्लाहकारहरू, र उनीहरूको क्षेत्रमा नयाँ ज्ञानमा योगदान गर्ने अवसरहरू प्रदान गर्छन्। उनिहरु आफ्नो अनुसन्धानमा सहयोग पनि मिलोस भन्ने आशा राख्दछन ।

६, प्रविधि र सुविधाहरू विद्यार्थीहरूले उनीहरूको सिकाइ अनुभवलाई सहयोग गर्ने आधुनिक प्रविधि, पुस्तकालयहरू, प्रयोगशालाहरू र अन्य सुविधाहरूमा पहुँचको आशा गर्छन्। यो युग प्राविधि र सुविधाको आसा हरेक युवाले राख्दछ ।

७, नेटवर्किङ : भविष्यको करियर सफलताको लागि व्यावसायिक नेटवर्क निर्माण गर्नु महत्त्वपूर्ण छ। नेपाली विद्यार्थीहरूले आफ्नो अध्ययनको क्षेत्रमा साथी विद्यार्थी, प्राध्यापक र पेशेवरहरूसँग जोडिन चाहन्छन्। सामाजिक संजाल जस्तै फेसबुकले यसमा जोडिन सहयोग गर्दछ ।

८।सुरक्षित र समावेशी वातावरणस् विद्यार्थीहरूको लागि सुरक्षा र समावेशीता सर्वोपरि हो। तिनीहरू वातावरणमा अध्ययन गर्न चाहन्छन् जहाँ तिनीहरू सुरक्षित र सम्मानित महसुस गर्छन्, तिनीहरूको पृष्ठभूमिको पर्वाह नगरी।

हामीले यो कुरा पनि याद राख्नु महत्त्वपूर्ण छ कि व्यक्तिगत प् प्राथमिकताहरू नेपाली विद्यार्थीहरूमा व्यापक रूपमा भिन्न हुन सक्छन्, र एक विद्यार्थीले चाहेको कुरा अर्कोमा लागू नहुन सक्छ। शिक्षासँग सम्बन्धित निर्णयहरू गर्दा, विद्यार्थीहरूले आफ्ना व्यक्तिगत लक्ष्यहरू, परिस्थितिहरू र मूल्यहरू विचार गर्न आवश्यक छ।

मेरो विचारमा यदि तीन तहका सरकारले बिद्यार्थीलाई पढाई को साथ साथै कमाउने बाताबरण पनि मिलाइ दिन आवश्यक छ । जब ब्याक्ति आर्थिक रुपले सबल हुन्छ त्यसपछि उ देश छोडेर जाने कल्पना नै गर्दैन । मुख्यगरी हाम्रो शिक्षा नीति फेल भएको नै विद्यार्थीलाई व्यावसायिक करण गर्न नसकेर हो । त्यसकारण सरकारले यो कुरालाई गम्भीरतापर्ूवक लिनपर्ने देखिन्छ ।